Çiftlik Bank

1. Çiftlik Bankası nedir?

Çiftlik Bankası adlı oyun, Mehmet Aydın tarafından Ağustos 2016’da kuruldu.

FarmVille’den esinlenen Sosyal medya oyunu olan Çiftlik Bank’ta, oyuncular farklı altın değerlerine sahip çeşitli çiftliklerde satın alabiliyordu.

Ömürleri 365 gün olan hayvanlar için yem ve depo masrafı da yaptırdık.

Bank§iftlik bankası gercegi ile ilgili Gürsel sonuç
AdMatic reklamları

Bu masrafları yönetmek ve yetiştirmekte olduğunuz hayvanlar için para kazanmak için oyunun Papara adı verilen dijital para teknolojisini kullanıyordunuz.

Oyunda satın alınan hayvanların ve yapımların üretimini gerçekleştiren Türkiye’nin farklı yerlerinde açılan çiftlikler, et ve süt üretimi yapan tesislerde gerçekleştiriliyor vaat ediliyordu.

Satışa çıkarıldı.

Satın alınan hayvanlardan bir yıl içerisindeki kar ise, en az yüzde 100 olarak açıklanmıştı.

Bank§iftlik bankası komikresimler ile ilgili Gürsel sonuç

2. Çiftlik Bank’a ne kadar para yatırıldı?

Sabah gazetesinden Dilek Güngör’ün haberinde, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) raporuna göre Çiftlik Bank’ın 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden 511,7 milyon TL toplanan aktarıldı.

62 bin 877 kişiye 398,3 milyon TL ödenmiş 113,4 milyon TL’nin ödemesini yaptıken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) tarihi Şöhret Oyunu Yapılan dağıtımında ifade edldi.

Oradan da Çiftlik Bank’ın CEO’su ve kurucusu Mehmet Aydın’ın ve karısının şahsi hesaplarına paranın gönderildiği kaleme alındı.

Papara dışında G-ödeme ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs’a yaklaşık 120 milyon TL gönderildi.

Mehmet Aydın, vergiden kaçınmak amacıyla şirketin merkezinin Kuzey Kıbrıs’ta kurulduğunu aktarmıştı.

SPK’nın raporunda aynı zamanda Mehmet Aydın’ın şirketlerinin zararda olduğu ortaya çıktı.

Bank§iftlik bankası komikresimler ile ilgili Gürsel sonuç

3. Sistem ne zaman çöktü?

Kamuoyunda Çiftlik Bank ile ilgili ortaya çıkan soru işaretleri ve oyuna para aktaran kullanıcıların şikayetleri son aylarda şiddetlendi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) geçen yılın sonlarında suç duyurusunda bulunmuştu.

Çiftlik Bank da iddiaların üzerine bu yılın başında saadet zinciri olmadıklarını kanıtlamak için üye alımına son verdiklerini duyurdu.

Ardından şirket, bankaların iddialar üzerine kendileriyle çalışmadığını ve ödeme yapamadıklarını duyurdu.

Bunun üzerine en son olarak İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 kişinin başvurusu üzerine Çiftlik Bank ile ilgili olarak “nitelikli dolandırıcılık, suç örgütü kurma, yönetme ve üye olma” suçlarından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Sakarya Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Çiftlik Bank’ın yönetim kurulu üyesi ve Taraklı’daki tesisten sorumlu olan Cemal Çolak (35), İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklandı.

Bank§iftlik bankası komikresimler ile ilgili Gürsel sonuç

4. Saadet zinciri nedir?

Türkiye’de saadet zinciri olarak bilinen sisteme genel olarak piramit satış sistemi deniyor.

Ponzi Şeması ya da Ponzi Oyunu olarak da literatüre geçen ilk piramit satış sistemi, 1919 yılında Charles Ponzi’nin geliştirdiği uluslararası kupon ödemeleri sistemi ile ortaya çıktı.

Uluslararası geri ödeme kuponlarının ülkeler arası fiyat farklılığından kâr etmek amacıyla kurulan sisteme göre ne kadar kişi girerse elde edilecek kar artıyordu.

Ancak piramit olarak büyüyen sistem ile ilgili endişelerin artması ve nakit akışının kesilmesiyle sistem en sonunda çöktü.

Bank§iftlik bankası komikresimler ile ilgili Gürsel sonuç

5. Türkiye’de daha önce de böyle dolandırıcılıklar yaşandı mı?

Türkiye’de daha önce Titan saadet zinciri büyük ses getirmişti.

Hakan Kenan Şeranoğlu tarafından kurulan Titan zincirine 1990’larda 30 binden fazla kişi üye oldu.

O zamanlar Almanya’nın para birimi olan Alman Markı ile ödeme yaparak sisteme girenlerin kazançlarının katlanarak artacağı vaat ediliyordu.

Sistem, kurucuların 1998 yılında tutuklanması ile sona erdi.

2006 yılında hayatını kaybeden Selçuk Parsadan ise Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcısı olarak biliniyor.

Parsadan, eski siyasetçiler Süleyman Demirel ve Tansu Çiller dahil olmak üzere çok sayıda kişiyi sahte kimliklerle dolandırmıştı.

Bank§iftlik bankası komikresimler ile ilgili Gürsel sonuç

FADIL AKGÜNDÜZ

Son yıllarda en fazla konuşulan dolandırıcılardan biri ise Fadıl Akgündüz.

Otomotiv ve inşaat sektörlerinde iş yapan Akgündüz, yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlardan kâr payı ortaklığıyla para topladı, ancak bu paranın vaat ettiği yatırımlara dönüşmediği görüldü.

Yurt dışına kaçan, ardından milletvekilliği yapan Akgündüz tekrar inşaat projeleriyle halkı dolandırdığı gerekçesiyle Jet Fadıl olarak bilinen Akgündüz, “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla 22 Aralık 2015’te tutuklandı. Geçen yıl serbest kaldı.

Bir başka dolandırıcılık hikayesi ise YİMPAŞ ile yaşandı.

Yozgat’ta, Dursun Uyar’ın öncülmesinde bir grupta çalışan grubu var Yozgat İhtiyaç Maddeleri Anonim Şirketi (YİMPAŞ) yurtdışında yerleşik insanlarla milyonlarca lira topladı.

YİMPAŞ kurucuları bu parayı zimmetlerine geçirmekle suçlandı.

Bank§iftlik bankası komikresimler ile ilgili Gürsel sonuç

6. Türkiye’de başka saadet zinciri var mı?

Gümrük ve Ticaret Rehberi Bülent Tüfenkci’ye göre Türkiye’de Çiftlik Bankası gibi 11 tane daha ‘saadet zinciri’ var:

“Buradaki sadece Çiftlik Bankası değil, 11 tane daha fazla benzer benzer, adeta bir saadet zinciri kuran ve temel mantığı da bir müşterinin bir başka müşterisi alınabilir farklı sınıfta finanse edin bir sistem oluşturuyorlar. Bu bilgisayarda yazılmışlar, merkezini ve vatandaşı mağdur eden yönünü ve cezai yönünü de sipariş lazım. “